Штедливите сијалици штетни за кожата

14.03.2009, 11:35ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ од британските ДЕРМАТОЛОЗИ Штедливите сијалици штетни за кожата Менувањето на традиционалните сијалици со штедливи може да предизвикаат здравствени проблеми кај илјадници граѓани кои страдаат од кожни болести - сметаат медицинските експерти. Доктор Роберт Саркани изјави дека штедливите сијалици кај многу корисници може да предизвикаат болни алергиски реакции, чешања и отоци.Предупредувањето доаѓа откако во продавниците во Британија почнаа да чистат рафтовите од старите сијалици и по масовната продажба на штедливите кои би требало да ја намалат емисијата на штетни гасови.Големите ланци на маркети веќе ги исфрлија најпродаваните 100 ватни сијалици, а нивната забрана стартува од септември, заедно со послабите 60 и 40- ватни сијалици, а сите останати треба до 2012 целосно да се исфрлат од употреба.Купувачите ќе можат да купуваат само халогени сијалици - кои користат само 70 проценти од енергијата и флуоресцентни - кои користат 30 проценти од електричната енергија.Иако со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штедливите сијалици штетни за кожата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: