Хари Потер и полукрвниот принц

НЕОБЈАВЕН ПРЕВОД НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК Хари Потер и полукрвниот принц Македонскиот превод од шестата книга од серијалот за младиот волшебник „Хари Потер и полукрвниот принц“ ќе биде промовирана на 1 април. Издавач е „Младинска книга“.Британската авторка Џ.К.Роулинг со книгите за Хари Потер стана една од најпродаваните книжевни творци во светот (одломка од деветта глава) Хари погледна околу себе додека влегуваа. Снејп веќе го ставил својот печат во таа училница. Беше потемна од вообичаено, зашто на прозорците беа ставени завеси и беше осветлена со свеќи. Ѕидовите беа украсени со нови слики, на многу слики се гледаа луѓе кои страдаат, покажувајќи морничави рани или чудно изобличени делови на телото. Додека се сместуваа никој не прозборе, гледајќи наоколу во страшните, исенчени слики.- Не ве замолив да ги извадите книгите - рече Снејп, затворајќи ја вратата и приближувајќи се до масата, за таму да се сврти со лицето кон одделението. Хермиона брзо ја стави својата копија од „Противставувања на безличното“ во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хари Потер и полукрвниот принц

Од:
До кого (е-маил):
Порака: