„Туркчел“ и „Турк телеком“ со понуди за „Космофон“

„Туркчел“ и „Турк телеком“ со понуди за „Космофон“ Турските телекомуникациски компании „Туркчел“ и „Турк телеком“ вчера поднесоа понуди за да го купат „Космофон“, вториот по големина мобилен оператор во земјава. „Туркчел“ е водечки мобилен оператор во Турција, а „Турк телеком“ е доминантен фиксен оператор, кој работи и на пазарот на мобилна телефонија. Завчера и „Телеком Словенија“ соопшти дека доставил понуда до сопственикот на мобилниот оператор, грчки ОТЕ.Според првичните процени на Грците, вредноста на „Космофон“ се движи меѓу 250 и 300 милиони евра. ОТЕ мора да го продаде „Космофон“ поради концентрација на моќ, откако лани грчката компанија беше купена од „Дојче телеком“, кој во земјава веќе ги поседува „Македонски телеком“ и „Т-мобиле“.
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 211 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска, на социјалната мрежа напиша дека немала партиски штаб и дека таа е надпартиски кандидат, а ...
сите 214 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 225 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече дека негова главна ...
сите 103 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 157 | | | веќе видена

Денеска во попладневните часови ќе има услови за локален дожд со грмежи, особено во планинските подрачја. Во среда ќе има зголемена облачност со локални врнежи ...
сите 161 | | | веќе видена

Целиот процес поврзан со случувањата на 27-ми април е политички монтиран и мотивиран. Пресудите се драконски и нарачани од ликови како Заев и Пендаровски кои ...
сите 285 | | | веќе видена

Зинедин Зидан побарал ангажман на Садио Мане, но Флорентино Перез има други планови и праќа емисари во Париз да опипаат терен за рекорден трансфер на Килијан ...
сите 219 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп објави во Твитер фото од чек на 100.000 долари, што неодамна му го напиша на Министерството внатрешна безбедност. Како ...
сите 114 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Туркчел“ и „Турк телеком“ со понуди за „Космофон“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: