Гане Торовски против рехабилитација на Венко Марковски

ОбЈавена на македонски поемата „Современи парадокси“ Гане Торовски против рехабилитација на Венко Марковски Тој е спорна личност, автор во чии литературни вредности има возвишувања, но и големи падови, рече Тодоровски на презентацијата на „Современи парадокси“, поема поради која Марковски беше испратен на Голи Оток Поемата на Марковски „Современи парадокси“, за првпат објавена на македонски јазик Не може да се говори за некаква рехабилитација на човек што доброволно ја напуштил оваа земја и доброволно се откажал од сопствените корени, од нацијата, од јазикот и воопшто од присуството на една реалност, рече академик Гане Тодоровски за поетот Венко Марковски, кој во 60-тите години од минатиот век ја напушти Македонија и замина во Бугарија. Своите ставови Тодоровски ги кажа на конференцијата што вчера се одржа по повод првото македонско издание на поемата „Современи парадокси“, поради која Марковски во 1956 година беше протеран на робија на Голи Оток. Поемата деновиве ја објави списанието „Синтези“.Тодоровски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Печатот со новото име Република Северна Македонија веќе почна да се користи во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на ...
сите 166 | | | веќе видена

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 223 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 263 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гане Торовски против рехабилитација на Венко Марковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: