„Теоремата на Алмодовар“

Според критичарите, „Теоремата на Алмодовар“ е оригинален, силен и интересен роман и воопшто не е лесен за читање, но штом читателот започне со прелистување на неговите страници веднаш ќе биде фасциниран од чудната мешавина на стварноста и сонот. Уште на почетокот, авторот го воведува читателот во животот на главниот лик, кој по една сообраќајна несреќа ќе ја изгуби саканата девојка, а неговото лице е осакатено. Огромна желба на јунакот на романот е режисерот Алмодовар да сними филм инспириран од неговиот живот. Додека во својата фантазија го разработува сценариото за филмот, во неговиот живот влегува Лиза. Реална или измислена, Лиза му носи нов живот. Нејзе и‘ е важна само суштината, а не формата, односно неговиот надворешен изглед на монструм и таа постојано и отворено зборува за хаосот во нивниот живот, за деформитетите, различностите, длабочината на душата... Шокантна и нежна истовремено, нивната приказна не би била интересна без еден необичен сведок кој ќе се појави. Инаку, авторот Антонио Касас Рос ...
| | веќе видена | слични

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 209 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 97 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со надпросечни дневни температури за овој период. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, а во западните ...
сите 317 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 289 | | | веќе видена

Пред четири години главната реторика во битката за општина Центар имаше многу повеќе политичка нота поврзана со проектот Скопје 2014, за сега кандидатите ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Теоремата на Алмодовар“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: