Црвенковски поднел барање за претседателска пензија

Бранко Црвенковски до собраниската комисија за избори и именување поднел барање да ја оствари претседателската пензија. Власта не сака јавно да коментира за ваквата намера на досегашниот Претседател ама зад камерите велат дека не било морално што Бранко Црвенковски побарал да зема претседателска пензија, зашто истовремено бил и лидер на СДСМ. Ваквите размислувања на власта за партијата на Црвенковски се без правна основа. Велат, неморално е она што е незаконско, а пензијата на Бранко Црвенковски го следува според актуелниот закон за правата на претседателот, по престанокот на функцијата. Партиски извори велат дека Црвенковски и самиот јавно кажал по напуштањето на претседателската функција дека нема да се откаже од ниедна можност што по закон го следува. Според овој закон Претседателот на државата по престанокот на мандатот има право на доживотна пензија во висина на сегашната плата на актуелниот Претседател, канцеларија со тројца вработени, возач и обезбедување. Ваквиот закон со поднесување предлог ...
| | веќе видена | слични

Останато

Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, а тоа го потврди и Антикорупциската ...
сите 339 | | | веќе видена

Денеска на пладне по телефон ќе разговараат македонскиот премиер Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ за последните недоразбирања на релација ...
сите 467 | | | веќе видена

Абдул Рахман Мешках (18), кој уби две жени и рани осум лица, се изјасни виновен, но негираше дека нападите му биле мотивирани од тероризам, наведе неговиот ...
сите 158 | | | веќе видена

Во врска со реакцијата на Министерството за одбрана на говорот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов на прославата на 18 Август, Денот на ...
сите 96 | | | веќе видена

Екипата на Струмица Денес има можост ексклузивно да разговара со Aлександар T., момчето од Струмица, единствениот Македонец кој беше сведок во ужасниот ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црвенковски поднел барање за претседателска пензија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: