Владин авион со македонски ознаки ќе слета на Крф

Дозволата за пристигнување на македонската делегација со владиниот авион со македонски ознаки на конференцијата на ОБСЕ на островот Крф од страна на официјална Атина е нормална работа за една демократска држава. Вака шефот на дипломатијата Антонио Милошоски ја коментираше одлуката на грчката влада, која минатата година поради ознаките не дозволи прелет на владиниот авион и поранешниот Претседател Црвенковски го откажа учеството на конференцијата во Грција. „Дозволата македонската делегација да допатува на министерскиот состанок на Крф е нормално нешто кое што би го направила секоја нормална држава“, вели министерот за надворешни работи Антонио Милошоски. „Впрочем, тоа е дел од она што сите го нарекуваме заемна и слободна комуникација и мислам дека не треба ова прашање да биде воопшто противречно за сите оние кои се декларираат демократи“, рече Милошоски. Грчката опозициска ПАСОК, по дозволата за пристигнување на шефот на македонската дипломатија со владиниот авион на кој пишува Република Македонија на ...
| | веќе видена | слични

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 281 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 97 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Сончев викенд, па опаѓање на температурите и локални дождови. Управата за хидрометеоролошки работи најавува период на сончево време со свежи утра и со постепен ...
сите 60 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 292 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и „Коалицијата за Подобра Македонија“ ги предложија следните кандидати за градоначалници: За град Скопје кандидат за градоначалник е Коце ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владин авион со македонски ознаки ќе слета на Крф

Од:
До кого (е-маил):
Порака: