Четириесет дена култура на „Скопско лето“

Четириесет дена култура на „Скопско лето“ „Скопско лето“ годинава слави 30 години од постоењето. И овој пат музичките концерти ќе бидат најбројни Тина Иванова Голем број настани од областа на музиката, балетот, театарот, филмот, сликарството... ќе го одбележат и годинашното јубилејно издание на културната манифестација „Скопско лето“, која традиционално ќе почне на 21 јули, ден на летото и светски ден на музиката. Триесеттото „Скопско лето“ официјално почнува со операта „Плаштот“ на Пучини во изведба на Македонската опера, која ќе се случи под отворено небо на плоштадот „Македонија“ во 21,30 часот. Претходница на операта во која, под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар, а во режија на Цветан Стојановски ќе настапат македонски солисти, е ликовната изложба „Моделот како Матрикс и Метафор“, која доаѓа од збратимениот град на Скопје, Нирнберг, а која ќе биде поставена во Музејот на град Скопје во 20,30 часот. Годинашново „Скопско лето“, кое по традиција е во организација на Дирекцијата за култура и уметност, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 294 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четириесет дена култура на „Скопско лето“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: