Отпор на воздухот cw=0,15

Aptera 2е е двосед со лесна конструкција со преден погон со вкупна тежина од 771 килограм. Должината на автомобилот е 4,39 и височината е 1,32 метри. Растојанието меѓу предните тркала е 2,24 метри, а на "опашката" има само едно тркало и тоа пред се заради заштеда во тежина. Првите прототипови на Aptera имаат погон на задното тркало, додека најновата верзија ќе има погон и на предните тркала, па од тука следува и ознаката "2е" во името. Aptera на стартот беше замислена како хибрид во комбинација со електромотор и бензински агрегат, но најновата Aptera 2е доаѓа само со погон од електромотор. Најголемиот вртежен момент кај електромоторот е 149 Нм, а добива струја од литиум-јонски акумулатор со напон од 360 V и капацитет од 14 до 22 kWh. Тоа е доволно за да се минат 160 км, а пресметан е трошок за струја еквивалентен за потрошувачка на бензин околу 1,2 литри на 100 км. До стотка забрзува за 10 секунди, а максималната брзина изнесува 145 км/час. Полнењето на празните батерии во САД со напон на струја од 110 V ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалното јавно обвинителство во аргументите на жалбата која ја отфрли кривичниот совет на скопска единица, навеле дека барале притвор за осомничениот Томе ...
сите 136 | | | веќе видена

САД уште еднаш порачаа дека ги поттикнуваат лидерите во македонското Собрание да ги надминат партиските политики и да ја искористат историската можност за ...
сите 90 | | | веќе видена

По притисоците врз секој вработен во администрацијата, врз свои партиски членови и нивни роднини, вработени во приватни фирми и компании, обвинетиот ...
сите 119 | | | веќе видена

На обвинетите 33 лица за терористичко загрозување на уставниот поредок на државата и двајца за поттикнување ќе продолжи да им се суди во понеделник. Шест часа ...
сите 168 | | | веќе видена

Идејата за Новиот Балкан на 21 век на пријателство и соработката останува перспектива на владите на Македонија и Грција. Ова синоќа го заклучиле премиерите ...
сите 269 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отпор на воздухот cw=0,15

Од:
До кого (е-маил):
Порака: