Кочо Рацин ќе добие свој гроб?

Кочо Рацин ќе добие свој гроб? Сведоци на погребувањето на Рацин во Спомен-костурницата на паднатите борци на НОБ во 1973 година објаснуваат дека неговите останки се во посебен ковчег, евидентирани со име и презиме Коста Солев Рацин треба да почива во сопствен гроб, а не во заедничка гробница, оти неговото вечно почивалиште треба да е светилиште за сите Македонци и почитувачи на неговото дело од целиот свет. Ова вчеравечер го побара академик Блаже Ристески во Велес на отворањето на 46-те по ред „Рацинови средби“. - Беше голема грешка што Рацин почива во заедничка гробница и што поетот се поистовети со сите. Тој е единствен со неговото дело за Македонија. Затоа треба да се издвојат коските, моштите, оти Рацин е наш македонски светител. Таа величествена трагична фигура во нашата понова историја, со неговите малку години дејност но со огромно дело, заслужува вечен дом - изјави академик Ристески. Катица Ќулафкова вели дека, заради се' што стори за Македонија, Рацин заслужува таква почит. - Рацин, иако дел од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Констатирана беше одговорност за службена злоупотреба на бившиот директор на БЈБ Лазе Велковски. Кога веќе не е спорно дека има одговорност, тогаш не треба да ...
сите 180 | | | веќе видена

Параглајдеристот – херој загина во судар во воздух во Македонија , пишува BBC. 54 – годишниот Инес Пауел , пред својот финален настап во Британското отворено ...
сите 62 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Заврши спасувачката операција за исчезнатите под урнатините на надвозникот Моранди во Џенова. Со што е потврдено дека во несреќата загинаа 43 лица. Деветмина ...
сите 130 | | | веќе видена

„Охридско лето 2018“ е едно од најуспешните изданија, основа од која ќе ги градиме следните, кои ќе бидат скалило погоре во однос на квалитетот, оцени денеска ...
сите 100 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кочо Рацин ќе добие свој гроб?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: