Во пеколот на Криволак се станува „волк“

ЕДЕН ДЕН НА СЕЛЕКЦИЈАТА ЗА АРМИСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ Во пеколот на Криволак се станува „волк“ На селективниот курс се стасува преку ригорозни прегледи и тестови, но и покрај тоа, специјалната „тортура“ ќе ја „преживеат“ помалку од 10 отсто кандидати Зборот „Тревога“ ги празни шаторите распнати на пеколно жешкото сонце. Низ блесоци на експлозии и истрели, војниците трчаат кон зборното место. Кога ќе стасаат, ги чекаат серии склекови, со кои ги почнуваат редовните вежби на полигонот со пречки. Со тревога, рафали од маневарска муниција и експлозии почнува секој ден на кандидатите на селективниот курс за Полкот за специјални операции на АРМ. Продолжува со дваесеткилометарски марш, уште тревоги, склекови, уште истрели... Завршува со двочасовен сон. - Селективниот курс трае 24 дена и ноќи, во кои бараме одредени карактеристики кај кандидатите, за да се стане елита на елитата на армијата-тимски дух, мотивираност, волја и секако, физичка подготвеност. Тоа е елита на популацијата на Македонија. Тука се пријавуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Отворањето нови преговори за брегзитот би зависело од тоа дали владата на Британија ќе поднесе убедлив нов предлог, соопшти владата на Германија. „Ние сме ...
сите 363 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 197 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во пеколот на Криволак се станува „волк“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: