Во пеколот на Криволак се станува „волк“

ЕДЕН ДЕН НА СЕЛЕКЦИЈАТА ЗА АРМИСКИ СПЕЦИЈАЛЦИ Во пеколот на Криволак се станува „волк“ На селективниот курс се стасува преку ригорозни прегледи и тестови, но и покрај тоа, специјалната „тортура“ ќе ја „преживеат“ помалку од 10 отсто кандидати Зборот „Тревога“ ги празни шаторите распнати на пеколно жешкото сонце. Низ блесоци на експлозии и истрели, војниците трчаат кон зборното место. Кога ќе стасаат, ги чекаат серии склекови, со кои ги почнуваат редовните вежби на полигонот со пречки. Со тревога, рафали од маневарска муниција и експлозии почнува секој ден на кандидатите на селективниот курс за Полкот за специјални операции на АРМ. Продолжува со дваесеткилометарски марш, уште тревоги, склекови, уште истрели... Завршува со двочасовен сон. - Селективниот курс трае 24 дена и ноќи, во кои бараме одредени карактеристики кај кандидатите, за да се стане елита на елитата на армијата-тимски дух, мотивираност, волја и секако, физичка подготвеност. Тоа е елита на популацијата на Македонија. Тука се пријавуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на ...
сите 223 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се уште тактизира околу конечниот став на партијата за референдумот во септември. Лидерот Христијан Мицкоски сега вели дека прво ќе се консултира со ...
сите 159 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации ...
сите 130 | | | веќе видена

Заврши спасувачката операција за исчезнатите под урнатините на надвозникот Моранди во Џенова. Со што е потврдено дека во несреќата загинаа 43 лица. Деветмина ...
сите 69 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

Во црквата „Света Софија“ вечер во рамки на фестивалот Охридско лето ќе настапат баритонот Горан Начевски, пијанистката Јасна Аврамовска, обоистот Васил ...
сите 77 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во пеколот на Криволак се станува „волк“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: