Грчката „вистина“ е купена

МАКЕДОНСКИТЕ НАУЧНИЦИ ГИ ОСУДИЈА ПРОГРЧКИ НАКЛОНЕТИТЕ КОЛЕГИ Грчката „вистина“ е купена Дел од нашите научници сметаат дека нема потреба да реагираат на писмото бидејќи е само уште една пропаганда што е дебело платена од страна на Грција Македонските научници се' уште не реагирале на провокативното писмо за историјата на Македонија што го потпишаа 200 професори и академици од највисоките светски универзитети и на 18 мај му го испратија на американскиот претседател Барак Обама. Автор на писмото е Стивен Г. Милер, почесен професор по класична археологија на Универзитетот „Беркли“ во Калифорнија. Во дополнета и изменета варијанта на текстот објавена на интернет, Милер предлага Грција да ја анектира Македонија, а „тие што се нарекуваат Македонци да станат народот на најновата грчка провинција“.Дел од нашите научници сметаат дека нема потреба да реагираат на писмото бидејќи е само уште една пропаганда што е дебело платена од страна на Грција. Сепак, зачудува фактот што идеите на научник со олку екстремни идеи ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 152 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски.„Дозволете ...
сите 95 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката „вистина“ е купена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: