Пресуда за перење пари

"Колку сме подготвени да донесеме пресуда за делото 'Перење пари'? - беше насловот на денешната трибина на која беше презентиран завршниот дел од двегодишниот Твининг проект "Зајакнување на капацитетите за спречување на перење пари - фаза 2", меѓу македонската Управа за спречување перење пари и финансирање тероризам и Институтот за фискални студии од Шпанија. Овој твининг-проект е финансиран од ЕУ со буџет од 1,5 милиона евра, а со неговата успешна завршница Македонија направи уште еден сериозен исчекор кон исполнување на евро- критериумите. Трибината беше вака насловена затоа што македонската јавност имаше можност лично да се запознае со Мигел Ангел Торес Сегура, судија во Апелациониот суд во Гренада, познат во Европа и пошироко по тоа што го водеше најголемиот случај на перење пари во Шпанија, случајот "Малаја", во кој се обвинети над 130 видни луѓе од оваа земја и од странство, а побарувањата за направената штета ја достигнуваат сумата од 1.500.000.000 евра! Пред обвинителите на македонското ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 305 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пресуда за перење пари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: