ВМРО-ДПМНЕ `жали за погрешната интерпретација на терминот влашко лоби`

ВМРО-ДПМНЕ "жали за погрешната интерпретација на терминот влашко лоби" "ВМРО-ДПМНЕ искрено жали за погрешната интерпретација на терминот влашко лоби. ВМРО-ДПМНЕ смета дека не треба делата на поединци од која било етничка припадност да и се припишуваат на една цела заедница. Искрено жалиме и им се извинуваме јавно на сите оние што се почувствувале во која било смисла навредени од терминот влашко лоби", беше воопштениот писмен одговор кој стигна вчера во "Вест", по два дена чекање. "Вест" конкретно го праша премиерот Никола Груевски и неговата партија: н Зошто ВМРО-ДПМНЕ, како партија на власт, Власите ги споменува во негативен контекст, а со тоа ги стигматизира? н Зошто Власите $ пречат на ВМРО-ДПМНЕ како партија на власт? н Кое е тоа влашко лоби? Дали ВМРО, како владејачка партија, смета дека Власите се зло за Македонија? н Дали ВМРО-ДПМНЕ, како власт, ќе носи одговорност за ширење на говор на омраза кон една етничка заедница, што е казниво со Устав и закон? н Постојат ли влашки фирми и дали тие работат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето денеска претпладне е сончево со умерена облачност, додека попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи.УХМР за попладне во Скопје најавува и невреме ...
сите 305 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот Трамп воведе синоќа нови санкции врз Ајатолахот Али Каменеи и неговите соработници Иран со жестока реакција откако администрацијата на ...
сите 42 | | | веќе видена

Политичката криза во Албанија се продлабочува пред претстојните локални избори закажани за 30 јуни. Албанскиот претседател, Илир Мета, ја осуди одлуката на ...
сите 185 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ `жали за погрешната интерпретација на терминот влашко лоби`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: