Дрвокрадци убија припадник на шумската полиција

Припадник на шумската полиција вчера попладне беше убиен во кукавички напад на дрвокрадци во атарот на скопското село Горно Количани а двајца негови колеги со тешки повреди се хоспитализирани во Градската болница. Игор Цветановски бил смртно застрелан од дрвокрадците додека неговиот колега В.Ј. (20) бил погоден во рамото а З.Г. (38) настрадал откако нивниот џип „лада нива“ излетал од тесниот пат и се превртел. Од Градската болница информираат дека здравствената состојба на повредените е стабилна и оти тие се наоѓаат вон животна опасност. Според нашите извори во МВР патролата симнувајќи се од планината Китка кон селото Горно Количани налетала на група дрвокрадци и им ги запленила возилата два „москвич“ специјално преработени за да можат да носат поголеми количини дрво и еден камион „там“. Полицајците преку радио врска ги известиле своите колеги во Скопје и побарале нивна асистенција како и шлеп служба за да ги однесат пленетите возила. Тоа било сигнал за дрвокрадците дека нема лесно да минат па затоа ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата сецијалната ...
сите 321 | | | веќе видена

Како што порача Дескоска, напад врз здравствен работник е исто како да нападнете полицаец и предвидена е казна од една до 10 години за физички напад.
сите 151 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 249 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 43 | | | веќе видена

Бик Овој период ќе ви биде незаборавен од неколку причини. Напорно работевте за да стигнете до тука. Сонцето ќе биде во вашата петта и шеста куќа, без проблем ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дрвокрадци убија припадник на шумската полиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: