Македонија - Ахмети му готви нов мајски договор на Груевски

ДУИ незадоволна од ефектот на владината коалиција Ахмети му готви нов мајски договор на Груевски Али Ахмети е подготвен да ги смени сите министри во Владата од неговата партија, освен министерот за здравство Бујар Османи, доколку така реши претседателството на ДУИ на седницата што ќе се одржи в недела, дознаваме од партиски извори. ДУИ е незадоволна од досегашното учество во владината коалиција и на состанокот на највисокото раководство ќе ги преиспита своите позиции во владината коалиција. Во партијата се издиференцирале две главни струи. Според едната, ДУИ треба да ја напушти коалицијата, а другото крило, предводено од Ахмети, се залага да се изврши притисок врз премиерот Никола Груевски и да се наметнат прашањата од интерес на Албанците во работењето на Владата. Според партиски извори, функционерите на ДУИ сметаат дека се ставени во подредена улога во Владата и во иднина ќе бараат да бидат вклучени при донесувањето на сите одлуки. Раководството на ДУИ ќе бара од коалицискиот партнер да се најде форма ...
| | веќе видена | слични

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена

Македонија е слободна, демократска и напредна држава, на чекор до полноправно членство во НАТО и ЕУ. Мицкоски, Бачев, и нивниот шеф Груевски не успеаја, ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Ахмети му готви нов мајски договор на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: