Македонија - Ахмети му готви нов мајски договор на Груевски

ДУИ незадоволна од ефектот на владината коалиција Ахмети му готви нов мајски договор на Груевски Али Ахмети е подготвен да ги смени сите министри во Владата од неговата партија, освен министерот за здравство Бујар Османи, доколку така реши претседателството на ДУИ на седницата што ќе се одржи в недела, дознаваме од партиски извори. ДУИ е незадоволна од досегашното учество во владината коалиција и на состанокот на највисокото раководство ќе ги преиспита своите позиции во владината коалиција. Во партијата се издиференцирале две главни струи. Според едната, ДУИ треба да ја напушти коалицијата, а другото крило, предводено од Ахмети, се залага да се изврши притисок врз премиерот Никола Груевски и да се наметнат прашањата од интерес на Албанците во работењето на Владата. Според партиски извори, функционерите на ДУИ сметаат дека се ставени во подредена улога во Владата и во иднина ќе бараат да бидат вклучени при донесувањето на сите одлуки. Раководството на ДУИ ќе бара од коалицискиот партнер да се најде форма ...
| | веќе видена | слични

Останато

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 146 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 90 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 51 | | | веќе видена

Неодамнешниот напад на два танкери што превезувале нафта во Орумскиот Проток предизвикаа разговори за стратешки важниот проток и неговата улога во глобалната ...
сите 178 | | | веќе видена

Успехот на најновата серија HBO, “Чернобил”, резултираше со зголемен број на туристи.Уништениот и напуштен град е се повеќе привлечен за туристите, но сега ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Ахмети му готви нов мајски договор на Груевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: