Кавги на Саборот на СПЦ

Кавги на Саборот на СПЦ Банатскиот владикаНиканор како проблематично го оценил и тоа што владици на таканаречената Охридска архиепископија учествуваат на Сабо рот Вербални расправии меѓу владици го одбележаа првиот ден од заседанието на Светиот архијерејски синод на Српската православна црква (СПЦ).Банатскиот владика Никанор го оспорил учеството на пензионираниот владика земунско-херцеговски Атанасие, а како проблематично го оценил и тоа што владици на таканаречената Охридска архиепископија учествуваат на Саборот, објави белградскиот весник „Блиц“.Дневниот ред на Саборот, кој почна во четвртокот зад затворени врати, е утврден начелно. Според информациите на белградскиот печат, една од точките треба да биде „тешката состојба во која се наоѓа таканаречената Охридска архиепископија“. Со СПЦ повеќе од една година раководи Синодот, бидејќи патријархот Павле е во болница. Поголем дел од владиците однесувањето на владиката го оценија како притисок врз работата на Саборот и недисциплина недостојна за епископ. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на ...
сите 223 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се уште тактизира околу конечниот став на партијата за референдумот во септември. Лидерот Христијан Мицкоски сега вели дека прво ќе се консултира со ...
сите 159 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации ...
сите 130 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 229 | | | веќе видена

Во црквата „Света Софија“ вечер во рамки на фестивалот Охридско лето ќе настапат баритонот Горан Начевски, пијанистката Јасна Аврамовска, обоистот Васил ...
сите 76 | | | веќе видена

Владата денеска се пофали дека создала услови за вработување на 586 лица. Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовска уверува дека тоа се должи на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кавги на Саборот на СПЦ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: