ЕВН ќе ја тужи Македонија пред арбитражниот суд во Вашингтон

Компанијата одлуката да тужи ја донесе откако апелациониот суд ја казни ЕВН со 93 милиони евра кои ќе треба да и ги исплати на државната компанија за производство на електрична енергија Минатата година ЕЛЕМ поднесе кривична пријава против ЕВН со обвинување дека австриците не ги подмирила долговите во периодот од 1994 до 2004, ЕСМ дистрибуција, сегашна ЕВН Македонија беше во државна сопственост. Според одлуката на апелациониот суд, ЕВН се обврзува да ги исплати сите побарувања на државната компанија ЕЛЕМ за периодот пред приватизацијата. Раководството на ЕВН вели дека од јануари оваа година за решавање на овој спор имало разговори со вице – премиерот Зоран Ставревски и министерот за економија Фатмир Бесими. Според ЕВН, двајцата владини претставници ветиле дека ќе го спречат ЕЛЕМ да поднесе неосновани барања, но државната компанија сепак продолжила со непријателските активности. Според австријците, тие досега во Македонија инвестирале 100 милиони евра и тргнувајќи од овој факт не можат да ја разберат целта на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 155 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Владата предводена од СДСМ обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од владејачката партија. „Очигледно е дека ...
сите 136 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира ...
сите 101 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена

Тврдењата дека постои таен договор меѓу Беса и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори на 15 октомври се само шпекулации и невистини, вели генералниот секретар на ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВН ќе ја тужи Македонија пред арбитражниот суд во Вашингтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: