„Сити бајк експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги

„Сити бајк Експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги „Сити бајк експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги од Агенцијата за пошти. Решението е донесено на 15-ти овој месец од Агенцијата поради непоседување лиценца која е законска обврска од минатата година со новиот Закон за поштенски услуги. Од Агенцијата информираат дека по нивното востановување во август минатата година сите компании што вршат поштенски услуги се повикани да обезбедат лиценца и оти сите веќе тоа го сториле, односно обезбедиле лиценца за работа, освен „Сити бајк експрес“. Лиценцата се издава со важност од пет години без паричен надомест, но обврска за давателите е соодветен квалитет на услугите што ги нудат.„Сити бајк експрес“ работи осум години на македонскиот пазар. Забраната е активирана од 16-ти овој месец. Ќе биде симната доколку извади лиценца во меѓувреме. Доколку ја прекрши, пак, забраната следат законски утврдени казни што се движат од 3.000 евра за правното лице и 1.000 евра за одговорното лице во фирмата.  „Сити ...
| | веќе видена | слични

Останато

Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, а тоа го потврди и Антикорупциската ...
сите 328 | | | веќе видена

Хаотично известување на институциите на системот во врска со синоќешната сообраќајна трагедија во која едно лице го загуби животот, а 26 лица се повредени, ...
сите 254 | | | веќе видена

Мароканецот Абдул Рахман Мешках (18), кој е осомничен за нападот што се случи во петокот во финскиот град Турку, каде беа убиени две жени, а осум лица беа ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Сити бајк експрес“ доби забрана за вршење поштенски услуги

Од:
До кого (е-маил):
Порака: