Вински речник

- Слаткост: чувството на вкусот на шеќер во виното кое може да биде од резидуалниот шеќер или од присуството на други слатки супстанции во виното. На пример од алкохолот.- Снажно: антропоморфен атрибут за вина што оставаат впечаток на сила и јачина.- Сорта грозје: тип грозје што припаѓа на одреден вид.- Сортна карактеристика: особина на одреден вид сорта грозје; особина на одредена сорта грозје од кое е направено виното.- Сортно: вино наречено по единствената или главната сорта грозје од кое е направено (мерло, каберне совињон...).- Средно слатко: се означуваат вина што се послатки од средно сувите вина, но не се наполно слатки.- Стара дабовина: дабови буриња или бочви што се доволно стари и ги загубиле својствата на дабот. Се мисли на садови стари пет-шест години.- Стара лоза: неодреден термин за лоза што би требало да дава квалитетно грозје затоа што е стара. Се работи обично за старост од 40 или повеќе години и раѓа многу малку грозје.- Стариот свет: заедничко именување на европските земји што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вински речник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: