Повеќе од 70.000 евра за година живот со рак

Животот нема цена, но здравјето знае да чини многу, особено кога не се грижиме за него. Една година живот кај најтешко болните од рак, кој е навреме откриен, може да чини и 70.000 евра. Пари за лекување сè повеќе се трошат и поради поголемиот број заболени, задоцнетото откривање на болеста, но и скапите третмани. Затоа лекарите апелираат да се зголеми свесноста за болеста, а граѓаните навреме да ги вршат превентивните прегледи. Кај нас нема прецизна статистика колку чини лекувањето на болните од рак. Проф. д-р Зоран Спировски, директор на Клиниката за торакална хирургија на која се изведуваат најмногу хируршки интервенции против канцерот, вели дека цената на операциите достигнува и 200.000 денари. Најголемата сума, пак, што пациентите според законот смеат да ја платат во јавното здравство не треба да биде поголема од 100 евра. - Операција на рак на хранопровод е една од поскапите и знае да достигне 200.000 денари. Интервенцијата на бронхии кај белодробниот карцином се движи од 100.000 до 180.000 евра, додека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој ...
сите 155 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ не може да се помири со тоа што Владата предводена од СДСМ обезбедува повеќе пари за граѓаните, велат од владејачката партија. „Очигледно е дека ...
сите 136 | | | веќе видена

ВМРО е душата на овој народ! Сила која обединува за заедничко добро. Нема ништо посилно од здружени Македонци. А оваа победничка атмосфера гарантира ...
сите 101 | | | веќе видена

 Човечкото тело е комплициран механизам кој е под влијание и на надворешни, и на внатрешни фактори. Многу психолози се согласни дека телото праќа сигнали кои ...
сите 38 | | | веќе видена

Тврдењата дека постои таен договор меѓу Беса и ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори на 15 октомври се само шпекулации и невистини, вели генералниот секретар на ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 70.000 евра за година живот со рак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: