Русија ја заврши војната во Чеченија

Русија денеска, по десет години, ја заврши противтерористичката операција во кавкаската република Чеченија. Крајот на операцијата во бунтовничката република ноќеска на полноќ го нареди шефот на руската тајна служба ФСБ Александар Бортников. Москва ја започна операцијата, која одбива да ја нарече војна во 1999 година, а сега оцени дека треба да се воспостават услови за натамошна нормализација на состојбата во Чеченија, за обнова и развој на социјално и економско поле. Судирите со поголеми размери во Чеченија завршија во 2002 година, но чеченски герилци се уште напаѓаат војници и полицајци во Чеченија и во соседните Ингушетија и дагестан Крајот на операцијата го одреди рускиот претседател Дмитриј Медведев на крајот на минатиот месец./крај/ста/мп
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Русија ја заврши војната во Чеченија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: