„Истрага“ на Клиниката за онкологија, се бара кој им дава информации на новинарите

Група вработени од Клиниката за онкологија се под „истрага“ за да се открие кој во јавноста го дал документот за поделбата на парите заработени од пациенти што плаќаат приватно. Директорката на оваа установа, д-р Симонида Црвенкова, заедно со правник ги испрашувала лицата што работат во сметководство како е можно листата со имиња на оние што добиле дел од парите да стигне меѓу новинарите.Првично, директорката барала вработените да потпишат писмени изјави дека не го доставиле документот до медиумите, но откако адвокат ја посоветувал дека тоа е незаконски, продолжила вработените да ги испитува само усно. Тие добиле и закани дека поради тоа што протекло во јавност може да ја загубат работата, зашто се работело за деловна тајна.Во документот за поделба на пари заработени од пациенти што плаќаат приватно беа наведени сумите што ги добивале членови на управниот одбор и вработени на клиниката. Директорката Црвенкова вчера, како што ни кажа, не беше расположена да дава изјави. Во краткиот разговор рече дека за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Истрага“ на Клиниката за онкологија, се бара кој им дава информации на новинарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: