„Истрага“ на Клиниката за онкологија, се бара кој им дава информации на новинарите

Група вработени од Клиниката за онкологија се под „истрага“ за да се открие кој во јавноста го дал документот за поделбата на парите заработени од пациенти што плаќаат приватно. Директорката на оваа установа, д-р Симонида Црвенкова, заедно со правник ги испрашувала лицата што работат во сметководство како е можно листата со имиња на оние што добиле дел од парите да стигне меѓу новинарите.Првично, директорката барала вработените да потпишат писмени изјави дека не го доставиле документот до медиумите, но откако адвокат ја посоветувал дека тоа е незаконски, продолжила вработените да ги испитува само усно. Тие добиле и закани дека поради тоа што протекло во јавност може да ја загубат работата, зашто се работело за деловна тајна.Во документот за поделба на пари заработени од пациенти што плаќаат приватно беа наведени сумите што ги добивале членови на управниот одбор и вработени на клиниката. Директорката Црвенкова вчера, како што ни кажа, не беше расположена да дава изјави. Во краткиот разговор рече дека за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Истрага“ на Клиниката за онкологија, се бара кој им дава информации на новинарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: