Се туркале вратите во градоначалничката канцеларија на Карпош

И пред изборите, и по изборите, и по преземањето на функцијата од новиот градоначалник, никако не стивнува вербалната војна меѓу Сашо Димиќ, поранешниот в.д. градоначалник на Карпош и поразен кандидат од ВМРО-ДПМНЕ за оваа општина и Стевче Јакимовски, победникот на локалните избори, поддржан од опозицијата.За време на кампањата се обвинуваа за вработувања, за злоупотреби на функциите, едниот додека бил в.д. градоначалник градел згради, а другиот правел проневери како министер за труд и за социјална политика. Потоа Јакимовски обвини дека Димиќ со полиција влегувал во општинските простории, за тој вчера да му возврати со иста мера.Агенцијата „Нетпрес“ вчера пренесе соопштение од Сашо Димиќ во кое тој вели дека Јакимовски насилно ја презел функцијата, со пробивање на вратата на градоначалничката канцеларија.- Датумот за примопредавањето на функцијата не беше одреден. Но со насилни методи е влезено во просториите на општината. Со овој брутален чин се покажува нивото на овие лица, колку тие ги почитуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

И годинава на свеченото отворање на фестивалот „Браќа Манаки” во Битола се повтори истата пракса како и претходните години. По сликањето на црвениот тепих и ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се туркале вратите во градоначалничката канцеларија на Карпош

Од:
До кого (е-маил):
Порака: