ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка

ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка. Со двојно зголемена моќност и ефикасност од 90% ќе се овозможи целосно искористување на водата. ХЕЦ Матка е ревитализирана од страна на чешката компанија „Хидропол“ која ја доби концесијата за модернизација и управување со седум мали хидроцентрали. Од ЕВН најавуваат дека до крајот на годината ќе ги ревитализираат сите 11 мали хидроцентрали. - Наместо стариот инсталиран капацитет од 4,2 мегавати новата ХЕЦ ќе работи со моќност од 9,6 мегавати. Покрај зголемувањето на инсталираниот капацитет, рехабилитацијата резултираше и со зголемувањето на ефикасноста. Праг на ефикасност повисок од 90% што значи дека експлоатацијата на водата ќе биде поголема од досега – вели Георг Валднер, претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 809 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 80 | | | веќе видена

Не стивнува ширењето на морбилите меѓу населението. Прогласена е епидемија на целата територија на земјава, а бројката на заболени е во постојан пораст. Според ...
сите 295 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 229 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: