ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка

ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка. Со двојно зголемена моќност и ефикасност од 90% ќе се овозможи целосно искористување на водата. ХЕЦ Матка е ревитализирана од страна на чешката компанија „Хидропол“ која ја доби концесијата за модернизација и управување со седум мали хидроцентрали. Од ЕВН најавуваат дека до крајот на годината ќе ги ревитализираат сите 11 мали хидроцентрали. - Наместо стариот инсталиран капацитет од 4,2 мегавати новата ХЕЦ ќе работи со моќност од 9,6 мегавати. Покрај зголемувањето на инсталираниот капацитет, рехабилитацијата резултираше и со зголемувањето на ефикасноста. Праг на ефикасност повисок од 90% што значи дека експлоатацијата на водата ќе биде поголема од досега – вели Георг Валднер, претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците ќе гласаат ...
сите 266 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.„На ...
сите 232 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: