Пуштена во употреба новата хидро електрична централа Матка

Новата хидро електрична централа Матка на EVN со двојно зголемен капацитет од досегашните 4,2 мегавати на 9,6 мегавати денеска е пуштена во употреба.Освен зголемувањето на моќноста, зголемен е и прагот на ефикасноста на оваа хидроцентрала за 90%, со проток од 42м3/с, со што се овозможува и целосно искористување на водата, се вели во соопштението на EVN.Реконструкцијата на ХЕЦ Матка е дел од инвестиционата програма на EVN во Македонија, со која треба до крајот на 2009 година да бидат ревитализирани сите 11 мали хидроцентрали.Новата ХЕЦ Матка е ревитализирана од страна на чешката компанија Хидропол, додека во новата машинска зграда е инсталирана опрема и нови турбини од GE Норвешка и генератори од INDAR - Шпанија. /крај/со/ап/
| | веќе видена | слични

Останато

На Јутјуб синоќа беа објавени делови од нови аудио снимки, за кои дел од медиумите тврдат дека на нив се слуша гласот на бизнисменот Орце Камчев. Тој е обвинет ...
сите 669 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 587 | | | веќе видена

Сузбиена е криминална група а од слобода се лишени 12 лица . соопштија од министерството за надворешни работи. Како што информираат акцијата била насочена кон ...
сите 160 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 78 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

 Додава дека Министерството за правда ќе подготви измени на Законот согласно препораките на Комисијата и истите ќе бидат испратени до Собранието. Премиерот ...
сите 94 | | | веќе видена

Во понеделникот вечерта во Париз, каде беше „испорачана“ Златната топка во 2019 година за Лео Меси, го сруши секој рекорд на публиката на социјалните медиуми. ...
сите 197 | | | веќе видена

„СДСМ и министерот за внатрешни Спасовски се вплеткаа во сопствената мрежа и лицемерие.Вчера министерот за внатрешни Оливер Спасовски изјави дека влегол во ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пуштена во употреба новата хидро електрична централа Матка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: