Каде е Благој Ханџиски??

Каде е Благој Ханџиски – прашуваат членови на македонската делегација која учествува на есенското заседание на парламентарното собрание на ОБСЕ кое се одржува во Атина. Шефот на групата Андреј Петров вели дека е изненаден од односот на македонскиот амбасадор во Грција кој, според Петров, воопшто не присуствува на работниот дел од собранието. Ханџиски не бил присутен ниту на денешното обраќање на Теодорос Пангалос – вицепремиер во новата грчка влада, со овластувања и во надворешната политика. Тонски Петров  ,,Амбасадорот не беше ниту вчера присутен, ниту денеска кога зборуваше Теодорос Пангалос. Разбирливо е дека амбасадорот требаше да биде присутен. На тоа треба да даде одговор владата, бидејќи таа ги дава инструкциите на амбасадорите. Проблем е што тој не присуствува на работниот дел од собранието, а тоа е неопходно“. Прашање е зошто Ханџиски директно не го следел настапот на Пангалос, имајќи предвид дека станува збор за важен член на новата грчка влада, кој како министер за надворешни работи на Грција од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 240 | | | веќе видена

Заев: Ако се сретнам со Макрон ќе му ги изнесам аргументите зошто треба да добиеме датум Прашан дали верува дека ке успее да се сретне со Макрон наскоро ...
сите 219 | | | веќе видена

На Франција треба да ѝ се каже „мерси“ за една работа - отрезнувањето на двата политички блока. Колумна на Петар Арсовски. Се чини дека исходот од самитот на ...
сите 267 | | | веќе видена

Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во раните утрински часови на 22. октомври во полиција пријавил дека маж ...
сите 290 | | | веќе видена

Санкциите ќе бидат тргнати, освен ако не се случи нешто со кое нема да сме среќни, рече Трамп во обраќање во Белата куќа Претседателот Доналд Трамп објави дека ...
сите 546 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Каде е Благој Ханџиски??

Од:
До кого (е-маил):
Порака: