Универзален поредок - инсталација во простор

ПРЕД МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНИЈА Универзален поредок - инсталација во простор На платото пред Музејот на Македонија, од завчера граѓаните можат да ја видат инсталацијата во простор наречена "Универзален поредок", изработена од младата вајарка Маја Кировска. Ова дело кое предизвика голем интерес кај присутните при нејзиното поставување и откривање, е поставено по повод Меѓународната недела на вселената, а посетителите ќе имаат можност да ја видат и во наредните десетина дена. - Оваа инсталација во простор е изработена од монтажни елементи, составени од конструкција (скеле) која формира цртеж со иста геометриска структура, како и цртежот на подот. Геометриските елементи се со таков распоред што асоцираат на циклично движење. Главни делови се графики, дигитален принт на плексиглас на кој се прикажани реални објекти стилизирани до тој степен што почнуваат да личат на кристали..., објаснува авторката, која на делото работела изминатите три години. "Универзален поредок" со своите монументални димензии на современ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Универзален поредок - инсталација во простор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: