“Ослободителите” сокриле цела фабрика

Наследниците на некогашното моќно гевгелиско семејство Беширови, користејќи ја можноста на Законот за денационализација за враќање на национализиран имот, кон крајот на 2007 г. поднеле барање за враќање на својот имот. Освен што ја имале можноста одблиску да видат како не функционираат државните институции, откриваат и криминална приватизација Пишува: Петре ДИМИТРОВ Старите велат дека златото носи несреќа, па така сите богати семејства се несреќни на свој начин. Кога од зенитот на богатството и моќта ќе стигнеш на дното, среќата ја мериш во децата и нивното здравје. Приказната на Беширови е доказ на оваа мудрост пренесувана со генерации. “Богатството и моќта на Беширови им донело само несреќа, а уште поголема несреќа на оние кои го разграбиле. Васка Беширова која среќата не можела да ја мери во деца, бидејќи немала свои, правела сè само да не го исполни тестаментот на нејзиниот сопруг Димитар Беширов, а децата на нејзините починати девери да ги остави без ништо. Велат дека клетва е да земаш од дедовина, а ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 329 | | | веќе видена

Северна Македонија вчеравечер доби речиси неподелена поддршка од најголемите политички групации во Европскиот парламент за почеток на преговорите со ЕУ. Повеќе ...
сите 553 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 475 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

“Ослободителите” сокриле цела фабрика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: