Стратегија за компромис?

Грчкиот предлог Република Северна Македонија за затворање на прашањето околу името меѓу Македонија и Грција ги подгреа дискусиите во Македонија.

Дел од политичката јавност во ова гледа напредок, за други пак е чекор напред кон грчките барања, а новиот претседател и опозицијата се сложија заедно да ја градат стратегијата кон компромисното решение.

Опозицијата во Македонија смета дека географска одредница, како што е предложеното Република Северна Македонија, е прифатливо решение за замена на референцата ФИРОМ доколку постојат гаранции за уставното име, идентитетот, јазикот и национална посебност.

ВД претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз, Зоран Заев му ги пренесе овие ставовите на новоизбраниот претседател Ѓорѓе Иванов, кој што вели дека државната стратегија ќе ја гради заедно со опозицијата:

„Од интерес на сите е да го изградиме она што се нарекува државна стратегија што се однесува до преговорите и удел во тоа мора да имаат сите политички актери во државата“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто се разликуваат позициите на премиерот Заев за „Монструм“ пред да седне во владејачката фотелја заедно со Ахмети и денес? Контрадикторните изјави на ...
сите 204 | | | веќе видена

На социјалните мрежи голем интерес предизвика забавата со зурли и тапани на вчерашното отворање на автопатот Демир Капија-Смоквица. Најголемиот број коментари ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали омразата кон жените била мотив на напаѓачот со комбе? На тоа упатува не само изборот на жртвите, туку и неговите изјави на социјалните мрежи пред да го ...
сите 88 | | | веќе видена

Охридските еколози од Грашница се против изградба на регионална депонија во Дебрца или на било која друга локација. Нивниот предлог е да се продолжи со веќе ...
сите 53 | | | веќе видена

„Со чочек и сечење на црвена лента свечено беше пуштено во употреба новото триаголниче", пишува на фејсбук страната „Штипски Актуелности", а се работи за ...
сите 66 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стратегија за компромис?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: