Стратегија за компромис?

Грчкиот предлог Република Северна Македонија за затворање на прашањето околу името меѓу Македонија и Грција ги подгреа дискусиите во Македонија.

Дел од политичката јавност во ова гледа напредок, за други пак е чекор напред кон грчките барања, а новиот претседател и опозицијата се сложија заедно да ја градат стратегијата кон компромисното решение.

Опозицијата во Македонија смета дека географска одредница, како што е предложеното Република Северна Македонија, е прифатливо решение за замена на референцата ФИРОМ доколку постојат гаранции за уставното име, идентитетот, јазикот и национална посебност.

ВД претседателот на Социјалдемократскиот Сојуз, Зоран Заев му ги пренесе овие ставовите на новоизбраниот претседател Ѓорѓе Иванов, кој што вели дека државната стратегија ќе ја гради заедно со опозицијата:

„Од интерес на сите е да го изградиме она што се нарекува државна стратегија што се однесува до преговорите и удел во тоа мора да имаат сите политички актери во државата“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Имаме одземена држава. Дојдоа на власт со сурова злоупотреба на судбини. А денес нема недела да не ни се случи по некоја смрт на дете, некое претепано бебе, ...
сите 90 | | | веќе видена

Измените во изборниот законик со кои членовите на ДИК би се бирале во скратена постапка веќе се доставени во Собрaнието, но Владата и дава шанса на опoзицијaтa ...
сите 146 | | | веќе видена

Поранешниот италијански репрезентативец, Кристијан Панучи кој сега ја предводи селекцијата на Албанија ја посочи најголемата грешка во неговата импресивна ...
сите 116 | | | веќе видена

Португалскиот фудбалер, Кристиано Роналдо вчера и официјално беше претставен како ново засилување на Јувентус. Роналдо во текот на вчерашниот ден успешно ги ...
сите 142 | | | веќе видена

Разрешувањето на Боро Стојчев е димна завеса за вистинсксите криминали и нивните извршители кои се наоѓаат во врвот на власта. СДСМ е партија, водена од Зоран ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стратегија за компромис?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: