Азманов: „Интекс“ не е мој

Азманов: „Интекс“ не е мој Истражните органи ги интересира кој е основач на оваа фирма, која се врзува за името на контроверзниот бизнисмен Зоран Азманов, кој се огради од неа Чија е фирмата „Настел“ ДООЕЛ? Колку фирми има со исто име регистрирани во земјава и во странство? Чии се фирмите „Настел експорт“ и „Настел текстил“ регистрирани во Скопје? Кој ги основал фирмите „Настел“ во Виена, Австрија и „Настел“ во Петрич, Бугарија? Ова се дел од прашањата на кои истражните органи бараат одговори во предистражната постапка по искажаните сомневања на антикорупциската комисија за незаконска приватизација на „Интекс“, фирма што беше трговски гигант во времето на поранешна СФРЈ, а која почна да пропаѓа, како и многу други успешни претпријатија, по осамостојувањето. Доминантен сопственик на „Интекс“ сега е фирмата „Настел“ ДООЕЛ. Името на актуелниот директор на „Интекс“, Зоран Азманов, се врзува за фирмата „Настел“ ДООЕЛ, која се бави со градење, но тој вели дека не е ниту нејзин основач ниту управител. На ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Политичарите кои ги бива да лажат и да манипулираат имаат име и презиме. Тоа е Зоран Заев и картелот околу него. Политичарите кои се коцкаат со идентитетот на ...
сите 229 | | | веќе видена

Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важни прашања, а тоа се потврдува затоа што пратениците заедно гласаа и за двотретински и за ...
сите 36 | | | веќе видена

Власта реши да дискутира за сѐ освен за содржината на Договорот со Грција. Власта бега од детална дебата за содржината на договорот, затоа што знаат дека ...
сите 129 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена

Зоолошка градина Скопје за првпат после 26 години станува дом на слонови. Прва слоница жителка на Скопје Зоо, била слоницата Цица која во Скопје живеела од ...
сите 33 | | | веќе видена

Зоран Велјовиќ, експерт за геометрија, истакнува дека никогаш не присуствал на фудбалски натпревар, но и тој даде свој удел во дебатата дали голот на Боакје е ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азманов: „Интекс“ не е мој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: