Инвеститорот Бојчев повика да се стави крај на срамот во македонското судство

Браќата Митко и Ванчо Бојчеви, кои живеат и работат во Америка, а инвестирале во „Јака табак“ во Радовиш и Табак осигурување во Скопје, се крајно револтирани од пресудата со која Здравко Тумбовски, Загорац Тумбовски, Лефко Таневски, Блаже Србиновски и Ѓорѓи Теневски се ослободени од обвиненијата кои против нив беа покренати за злоупотреба на службена положба и овластување, измама и фалсификување исправа.  “Крајно сум изненаден од одлуката на судот, кој по сите точки од обвинителниот акт, донесе ослободителна пресуда и покрај обемниот доказен материјал во судскиот предмет, а доставен од страна на МВР , до Основното јавно обвинителство за гонење сторители на организира криминал и корупција во Скопје и Струмица “ изјави, денеска за новинарите, Митко Бојчев. Бојчев, ги повика сите институции во земјава, повисокиот Апелационен суд во Штип, да стават крај на срамот кој со оваа пресуда му е нанесена на македонското судство и на државата како и целиот работен век на неговото семејство, кои имале желба да ...
| | веќе видена | слични

Останато

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ вечерва оддржува седница на централниот комитет во седиштето на партијата. Највисоко на агендата на вечерашниот состанок се очекува ...
сите 242 | | | веќе видена

Групацијата „Македонија блокира“ денеска до пратениците поднесе барање да не гласаат во понатамошната постапка за уставни зимени во Собранието. Најавија и дека ...
сите 101 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да ја смени секретарката за државна безбедност, Кирстјен Нилсен поради незадоволство од нејзината работа во ...
сите 77 | | | веќе видена

„Вчера се случи директен удар врз демократијата. Вчера ВМРО-ДПМНЕ беше под полициска опсада, ваква агресија врз опозицијата никогаш се нема случено во ...
сите 108 | | | веќе видена

– Политичкиот прогон во Република Македонија од ден за ден завзема се поголеми размери. Полициската хајка која се одвиваше во текот на вчерашната вечер ...
сите 87 | | | веќе видена

Започнат е проект од страна на Грифон КИЧЕВО , здружение за развој и заштита на бездомни животни (невладина граѓанска организација) кој е за цел да ги ЗГРИЖИ и ...
сите 71 | | | веќе видена

Градот Скопје реагира на прес-конференцијата на членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев поврзана со предлогот за воведување систем на налепници при ...
сите 136 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Инвеститорот Бојчев повика да се стави крај на срамот во македонското судство

Од:
До кого (е-маил):
Порака: