Италијанско знаме во Ријека

Полицијата во хрватскиот град Ријека симна италијанско знаме, кое непознати лица го поставија во центарот на градот во неделата. На знамето беше испишана порака „Ќе се вратиме во Истра, Ријека и Далмација“, а во непосредна близина пронајдени и летоци со порака „Да живее италијанска Ријека“. Најверојатно станува збор за сеќавање на окупацијата на градот во 1919 година, кога поетот и политичар Габриел Анунцио со своите одреди црнокошулаши влез во Ријека, наведува хрватските медиуми.
| | веќе видена | слични

Останато

По терористичките напади во Шри Ланка со најмалку 359 убиени, многумина се прашуваат зошто цел беше токму оваа јужноазиска земја и какви врски има таа со ...
сите 416 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 282 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 175 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Италијанско знаме во Ријека

Од:
До кого (е-маил):
Порака: