Забните матични клетки - потенцијален лек за дијабетес и мускулна дистрофија

Забните матични клетки - потенцијален лек за дијабетес и мускулна дистрофија Млечните заби наместо под перница или на покрив, во банка за матични клетки „Утрински весник“, истражувањата за матични клетки што се земаат од забите траат седум години. Иако се релативно нови, сепак, резултатите од овие истражувања посочиле на нови примени на матичните клетки, како што е лекувањето дијабетес. „Матичните клетки се основа на нашето тело, кои лесно се трансформираат и самообновуваат. Може да ги набљудувате како лист кој сакате да го фотокопирате. Иако во основа тие се во мирување, доколку дојде до повреда се размножуваат и може да се трансформираат во соодветниот вид клетки потребни за лекување на раната. На пример, доколку настане фрактура на коската може да се трансформираат во коскени клетки и да придонесат за полесно заздравување“, објаснува Мао. Според Мао, луѓето не можат ниту да замислат дека во нивните заби постојат клетки што може да се изолираат и потоа да помогнат за лекување на сериозни болести. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Која доби убедлива поддршка со 408 гласови од вкупно 519 делагати на вчерашната конвенција во Струга. Укинување претседателските привилегии, формирање на ...
сите 167 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 192 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 256 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна ...
сите 209 | | | веќе видена

Вршителот на должност министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан изјави синоќа дека се уште не утврдил колку финансиски средства од Пентагон ќе пренасочи за ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на македонскиот парламент, Талат Џафери, ќе присуствува на гласањето во Бугарското национално собрание за Протоколот за членство на неговата ...
сите 128 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забните матични клетки - потенцијален лек за дијабетес и мускулна дистрофија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: