Забните матични клетки - потенцијален лек за дијабетес и мускулна дистрофија

Забните матични клетки - потенцијален лек за дијабетес и мускулна дистрофија Млечните заби наместо под перница или на покрив, во банка за матични клетки „Утрински весник“, истражувањата за матични клетки што се земаат од забите траат седум години. Иако се релативно нови, сепак, резултатите од овие истражувања посочиле на нови примени на матичните клетки, како што е лекувањето дијабетес. „Матичните клетки се основа на нашето тело, кои лесно се трансформираат и самообновуваат. Може да ги набљудувате како лист кој сакате да го фотокопирате. Иако во основа тие се во мирување, доколку дојде до повреда се размножуваат и може да се трансформираат во соодветниот вид клетки потребни за лекување на раната. На пример, доколку настане фрактура на коската може да се трансформираат во коскени клетки и да придонесат за полесно заздравување“, објаснува Мао. Според Мао, луѓето не можат ниту да замислат дека во нивните заби постојат клетки што може да се изолираат и потоа да помогнат за лекување на сериозни болести. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Наум Стоилковски од ВМРО-ДПМНЕ.„Денешното барање на судот да донесе одлука по налог на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 350 | | | веќе видена

Според сè уште непотврдена информација, поранешниот македонски премиер Никола Груевски веќе ја напуштил Унгарија, објави бугарската агенција „Фокус“ ...
сите 364 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Забните матични клетки - потенцијален лек за дијабетес и мускулна дистрофија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: