Една и пол година затвор за ексначалникот за урбанизам на Тетово

Пресуда за злоупотреба на службена положба и овластување Една и пол година затвор за ексначалникот за урбанизам на Тетово Една и пол година затвор ќе треба да одлежи Даут Емини, бившиот началник на секторот за урбанизам на Општина Тетово. Основниот суд во Тетово вчера, со објавување на пресудата, констатираше дека тој во периодот од 15 септември до 30 октомври 2006 година го пречекорил службеното овластување и извршил кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување кога на приватното претпријатие "Арб комерц Мендерес - Кучи" од Тетово му издал решение за локациски услови и одобрение за градба на станбено-деловен објект во центарот на градот, спротивно на законите за градба и за урбанистичко просторно планирање, како и спротивно на Деталниот урбанистички план на градот. Судот утврди дека на односната локација на центарот на Тетово, наместо предвидената петкатница, никнал станбено-деловен објект со 7 ката и со незаконски двојно поголем коефициент на искористеноста на просторот од дозволеното, со ...
| | веќе видена | слични

Останато

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 9 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 19 | | | веќе видена

По коментарите на јавноста за неговиот настап во песната на кампањата „Излези за европска Македонија“, музичарот и новинар Сашо Гигов – Гиш вели дека секој има ...
сите 27 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Една и пол година затвор за ексначалникот за урбанизам на Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: