Една и пол година затвор за ексначалникот за урбанизам на Тетово

Пресуда за злоупотреба на службена положба и овластување Една и пол година затвор за ексначалникот за урбанизам на Тетово Една и пол година затвор ќе треба да одлежи Даут Емини, бившиот началник на секторот за урбанизам на Општина Тетово. Основниот суд во Тетово вчера, со објавување на пресудата, констатираше дека тој во периодот од 15 септември до 30 октомври 2006 година го пречекорил службеното овластување и извршил кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување кога на приватното претпријатие "Арб комерц Мендерес - Кучи" од Тетово му издал решение за локациски услови и одобрение за градба на станбено-деловен објект во центарот на градот, спротивно на законите за градба и за урбанистичко просторно планирање, како и спротивно на Деталниот урбанистички план на градот. Судот утврди дека на односната локација на центарот на Тетово, наместо предвидената петкатница, никнал станбено-деловен објект со 7 ката и со незаконски двојно поголем коефициент на искористеноста на просторот од дозволеното, со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 150 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Во домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга, денеска најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ одржа Конвенција на која од 9-те кадидати за ...
сите 136 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 88 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Една и пол година затвор за ексначалникот за урбанизам на Тетово

Од:
До кого (е-маил):
Порака: