Марков манастир - раззеленета средновековна приказна

Стил Марков манастир - раззеленета средновековна приказна Покрај видливата надворешна убавина на Марков манастир, во неговата историска приказна се крие вистинската магија. Јасминка Павловска На дваесетина километри од скопска џунгла на асфалтот, вгнезден во питома природа, Марков манастир опстојува во својата достоинственост на средновековен благородник. Некако на страна од главниот пат, на јужниот излез од Скопје, по фабриката ОХИС, претворен во индустриска зона, не многу далеку од бучната цивилизација, Марков манастир се чини како да е на дофат на раката, но, сепак, скриен од погледите. Додека се дојде до него, во последниот километар и пол на патот кон селото Маркова Сушица, не може да минат незабележано повеќе ексклузивни модерни вили со базени, дури и еден викенд-ресорт со базен и мини-голф игралиште... но, кога ќе се пристигне до Марков манастир, всушност, манастирот на црквата посветена на свети Димитрија, во смирувачката тишина во која се влева само жуборот на Маркова Река, веднаш ве обзема чувство ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 153 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 148 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 112 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Марков манастир - раззеленета средновековна приказна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: