Марков манастир - раззеленета средновековна приказна

Стил Марков манастир - раззеленета средновековна приказна Покрај видливата надворешна убавина на Марков манастир, во неговата историска приказна се крие вистинската магија. Јасминка Павловска На дваесетина километри од скопска џунгла на асфалтот, вгнезден во питома природа, Марков манастир опстојува во својата достоинственост на средновековен благородник. Некако на страна од главниот пат, на јужниот излез од Скопје, по фабриката ОХИС, претворен во индустриска зона, не многу далеку од бучната цивилизација, Марков манастир се чини како да е на дофат на раката, но, сепак, скриен од погледите. Додека се дојде до него, во последниот километар и пол на патот кон селото Маркова Сушица, не може да минат незабележано повеќе ексклузивни модерни вили со базени, дури и еден викенд-ресорт со базен и мини-голф игралиште... но, кога ќе се пристигне до Марков манастир, всушност, манастирот на црквата посветена на свети Димитрија, во смирувачката тишина во која се влева само жуборот на Маркова Река, веднаш ве обзема чувство ...
| | веќе видена | слични

Останато

Енвер Тоска, осомничениот за свирепото убиство во Прилепско имал завршено образование за физиотерапевт, а бил запишан и на курсот во Полициската академија, ...
сите 162 | | | веќе видена

Да го приближиме Охрид уште повеќе до Европа, па од балкански да биде прогласен за европски Ерусалим, По примерот на „Билјана платно белеше„“ сите ние да го ...
сите 125 | | | веќе видена

Пресврт во вокабуларот на македонскиот претседател или случаен пропуст? Во соопштението од средбата со американскиот министер за одбрана на претседателскиот ...
сите 146 | | | веќе видена

Тајфунот кој ги погоди Филипините направи голема штета и во Кина. На едно видео од Хонг Конг се гледа како невремето урива кран висок повеќе од 20 ...
сите 111 | | | веќе видена

Денешниот вторник ќе го проследи Марс во Јарец и, иако не е аспект кој донесува турбуленција, сепак е тежок сам по себе поради енергијата која ја носи со себе, ...
сите 48 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Марков манастир - раззеленета средновековна приказна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: