„Словачка јама“ досега најдлабоко испитана во Македонија

„Словачка јама“ досега најдлабоко испитана во Македонија „Словачка јама“ на Караџица е досега најдлабоката испитана јама во Македонија. Членови на Македонското спелеололошко друштво „Пеони“ и нивните словачки колеги, кои деновиве ја истражуваа јамата, стигнале до длабочина од 524 метри, но мисијата е прекината поради појава на леден чеп. Претседателот на спелеолошкото друштво „Пеони“, Иван Жежовски, на денешната прес-конференција истакна дека според нивните претпоставки јамата може да биде долга и до еден километар. Тој посочи дека „Словачка јама“ почнува на надморска височина од 2.300 метри и се спушта на 1.177 метри. Жежовски најави пред почетокот на зимата да го покријат влезот на јамата со челична конструкција за да се спречи таложење на снег и мраз, а со тоа ќе се овозможи топење на ледениот чеп и можност за истражување следната година. - Требаше да поставиме логор во внатрешноста на јамата, од каде ќе продолжевме со истражувањата за да утврдиме за колкава длабочина станува збор. Јамата продолжува многу ...
| | веќе видена | слични

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Финансиската ситуација ќе ви се поправи над вашите очекувања. Ако сте студент можно е денес да решите еден голем проблем во врска со ...
сите 137 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„Словачка јама“ досега најдлабоко испитана во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: