Азот третпат сервира здрава храна

Не е макробиотиката здрава храна, туку месото, млекото, овошјето и зеленчукот кои се по потекло од вакви средини, беше истакнато на саемот


Производителите бараат заштитен знак, со географско потекло, „произведено во Азот“: од саемот во Теово

Храна од регионот на Азот се наоѓа на многу трпези низ земјава, но малкумина од консументите знаат од каде таа потекнува и дека ста нува збор за производи од здрава и еколошки чиста животна средина. Посетителите на овој крај се сведоци дека тука нема индустриски капацитети, има мал интензитет на сообраќајот, нема чад и загадување, затоа пак изобилува со шума, планински реки и чист воздух. Реонот на Азот е идеален за одгледување органска храна, поради што Основното училиште „Петар Поп Арсов“ во селото Богомила го организираше третиот саем на здрава храна „Поблиску до природата“, што се одржа во селото Теово, Општина Чашка.

- Сакаме на јавноста да и презентираме земјоделски производи и храна што потекнуваат од регионот на Азот и се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азот третпат сервира здрава храна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: