Избрани двајца нови јавни обвинители

Избрани двајца нови јавни обвинители Со одлука на Советот на јавни обвинители на Македонија од вчера нови јавни обвинители се Трајче Пеливанов и Јелена Колева-Догазанска. Според Елена Гошева, претседателка на Советот на јавни обвинители, Пеливанов е избран за Јавен обвинител во скопското Основно обвинителство, а Колева-Догазанска во штипското. Гошева вели дека новоизбраните обвинители се од Академијата и оти освен за овие две места конкурост се однесувал и за Радовиш и за Струмица, но дека во овие две места конкурсот ќе биде повторен, бидејќи одредените кандидати станале судии во тамошните судови. (Љ.С.)
| | веќе видена | слични

Останато

Скопското обвинителство нема кривично да го гони адвокатот на пратеникот Ејуп Алими, Мефаил Арслани за заканата кон обвинителот на СЈО, Гаврил Бубевски, ...
сите 284 | | | веќе видена

Два дена и нешто друго во меѓувреме беше потребно пратениците на СДСМ Фросина Ременски (потпретседател на Собранието) и Александар Кирацовски (доскорешен ...
сите 305 | | | веќе видена

Дипломатот Душан Бојчев, поранешниот претседател на собранието Стојан Андов и пратеникот Александар Кирацовски во „Стадион“ на Радио Канал 77„Им плукнавме в ...
сите 200 | | | веќе видена

Отворени за нови разговори, но без најави за повлекување од веќе утврдените ставови за новото јавно обвинителство во кое треба да биде инкорпорирано ...
сите 332 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Избрани двајца нови јавни обвинители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: