Малверзација со акции го олеснила буџетот за два милиони евра

Советник, брокер и двајца директори на осигурителната компанија „Сава табак“ се осомничени дека пред две години користејќи инсајдерски информации незаконски купиле околу илјада акции издадени од фирмата за осигурување, а сопственост на штипска компанија во ликвидација.

Четворицата осомничени, според полициската истрага го оштетиле државниот буџет за околу два милиони евра, оти акциите што биле предмет на купопродажбата, требало да ги преземе државата, која бил сопственик на околу 30 отсто од капиталот на штипската фирма „МТ“, која била под ликвидација.

Осомничените на релативно лесен начин дошле до акциите, бидејќи сите биле на раководните места во осигурителната компанија и добро ги знаеле состојбите на пазарот за хартии од вредност, а како параван за финансиските малверзации ангажирале скопјанка како надворешен соработник и членови на своите семејства.

Станува збор за Јордан Ристевски - Ливада (55), кој освен како советник во „Сава табак“ бил ангажиран како ликвидатор на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 258 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 265 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Малверзација со акции го олеснила буџетот за два милиони евра

Од:
До кого (е-маил):
Порака: