Казна од 300.000 денари за телевизиска анкета

Поранешниот новинар на ТВ „Орбис“ од Битола, Шенол Мемиш, е прогласен за виновен од страна на Основниот суд-Битола за сторено кривично дело клевета. За делото Мемиш е казнет со казна од 250.000 денари, која со другите трошоци ја преминува сумата од 300.000 денари. Според судијката Мери Радевска, тој го извршил делото во февруари 2005 година, кога во колумна објавена во емисијата „Локални дијагонали“ на ТВ „Орбис“ изнел „невистини за претседателот на Сојузот на борците, Гавро Пановски“.

Иако обвинетиот за време на рочиштата тврдеше дека во прилогот пренесувал веќе објавени податоци во други електронски и печатени медиуми што ги предочи како доказен материјал, судот оцени дека е виновен за сторено дело клевета од член 172 став 1 од казнениот закон. Исто така, Шенол Мемиш доби Извршно решение одлуката на судот да ја објави во истата емисија во која е направено делото.

- Јас не сум изнел мој став, туку само цитирав изјави од јавна анкета во која двајца повозрасни граѓани рекоа дека Гавро ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 258 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 265 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Казна од 300.000 денари за телевизиска анкета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: