Другово подготвува терен за туризам

Изворите на реките Треска и Студенчица и уште десетина други локации се посочени како потенцијал за развој на туризмот во Општина Другово, која деновиве го подготви акциониот план за развој на оваа дејност. Во програмата се и изворот на минерална вода во село Свињиште, Церската Висорамнина за развој на рурален туризам и планинарење, манастирите „Св. Пречиста Богородица“ и „Св. Илија“ за манастирски туризам, како и месноста Јама и првото училиште на македонски јазик во село Подвис.

Акциониот план е во рамките на изработката на Националната стратегија за развој на туризмот на Република Македонија. Во него се вели дека една од идентификуваните стратегиски цели за развој на Општината Другово се однесува на развојот на локалниот туризам со користење на локалниот природен потенцијал, традиција и културно наследство.

Советот за туристички активности, кој беше формиран за оваа цел, ги определи своите приоритетни цели. Најпрво треба да се развие туристичкиот пазарен профил на општината, да се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Другово подготвува терен за туризам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: