Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Претставници на невладините организации ХЕРА, Ленка, Коалицијата за промоција и заштита на здравствените и сексуалните права на маргинализираните заедници, Акција Здруженска, Институтот за заштита на мајки и деца и други организации и други поединци, на Конференцијата дискутираа за моменталната состојба со актуелното анти-абортус движење, како и повеќето аспекти на правото на абортус.

Бојан Јовановски од асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А., изјави дека абортусот е право на избор на секоја жена.
„На сите обиди кои се прават со цел да се делегитимизираат и потценат правата на жената, особено правото самата да одлучува за својот живот и за своето здравје, ќе застанеме и остро ќе реагираме за преземање на секакви мерки за одбрана на основните права на жената“, рече тој.
Тој објасни дека денешната Конференција има за цел да го поддржи граѓанскиот сектор, чии вредности се темелат на основните човекови и родови права, но исто така да не се промовира ...
| | веќе видена | слични

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 232 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

 Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: