Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Претставници на невладините организации ХЕРА, Ленка, Коалицијата за промоција и заштита на здравствените и сексуалните права на маргинализираните заедници, Акција Здруженска, Институтот за заштита на мајки и деца и други организации и други поединци, на Конференцијата дискутираа за моменталната состојба со актуелното анти-абортус движење, како и повеќето аспекти на правото на абортус.

Бојан Јовановски од асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А., изјави дека абортусот е право на избор на секоја жена.
„На сите обиди кои се прават со цел да се делегитимизираат и потценат правата на жената, особено правото самата да одлучува за својот живот и за своето здравје, ќе застанеме и остро ќе реагираме за преземање на секакви мерки за одбрана на основните права на жената“, рече тој.
Тој објасни дека денешната Конференција има за цел да го поддржи граѓанскиот сектор, чии вредности се темелат на основните човекови и родови права, но исто така да не се промовира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

 Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: