Пари - Светозар Јаневски гради хотели во Црна Гора

Светозар Јаневски, познатиот бизнисмен од Скопје, и Рака Мариќ, менаџер на „Бјело дугме“ и на српската пејачка Цеца, градат комплекс со станови во Црна Гора, објавија црногорските медиуми.
Иако црногорските медиуми не прецизираат за кој Светозар Јаневски станува збор, дознаваме дека тоа е добропознатиот поранешен долгогодишен директор на „Скопска пиварница“ и сегашен претседател на УО на „Тиквеш“.
Упатените тврдат дека една македонска фирма ќе врши надзор на градежните работи и дека не станува збор за станбен комплекс, туку за комплекс на исклучително луксузни хотели кои ќе се градат на потегот меѓу Будва и Беќиќи, а теренот се подготвувал уште од минатото лето.
Според црногорските медиуми, најголем дел од ова атрактивно земјиште го поседува фирмата „Будва капитал инвестмент“ зад која стои холандската компанија „Ротбери комуникејшн интернешнел“, чиј извршен директор е Светозар Јаневски. Фирмата поседува 22.000 квадратни метри атрактивна локација купена со кредит од љубљанската банка „Фактор“. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 154 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Светозар Јаневски гради хотели во Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: