Азот доживува туристички бум

Во домовите на Чеплес, Папрадиште и во Богомила лани биле остварени 20.000 ноќевања, а покрај дома шните престојувале и гости од Полска, Србија, Словенија, Хрватска, Чешка, Словачка и од други земји


Привлечни за гости: планинарскиот дом Чеплес (горе) и домот во Мокрени (долу)

Азот доживува туристички бум откако домашни и странски гости лани го открија како нова дестинација за планински и манастирски туризам, велат од локалната власт на Општина Чашка. Тоа дава надеж дека ќе заживее овој регион од општината, а туризмот ќе биде една од носечките гранки. Рекорден број туристи во споредба со минатите години лани ги посетиле планинарските домови во Азот, соопштуваат од локалната власт. Лани имало за 25 проценти повеќе отколку во 2007 година. Регистрирани се посетители и ноќевања во планинарските домови и објектите на Чеплес, во Папрадиште и во Богомила. Тие биле домаќини и на гости од Полска, Србија, Словенија, Хрватска, Чешка и Словачка. Минатата година во овој регион во централна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 154 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азот доживува туристички бум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: