Во областа „Пијанец“ синоќа се прославуваше „Василица“ по древните обичаи

„Сурва или сурова зелена и радосна година“ е пораката на суроваскарите кои и оваа Василица го продолжија автентично, живото наследство „Сурва“ во Пијанец. На првиот ден од Старата Нова Година обичајот под маски кулминира со финалниот дел во Делчевски Ѕвегор.

- Сурова е прослава на новата година, таа се слави во Ѕвегор од многу векови има записи од многу историчари. Суровата е буквално отворен театар, тука човекот може да прави се што сака, да пропцува, да додирне некој, да го нацрни се за смеа, хумор, сатира - рече Стевчо Манасисвески, историчар.

-Традицијата е уште од старо време уште Турци кога владееле тука. Имало над 300 куќи, а само 20 куќи биле православни и пак се правел обичајот и се преку ден рече жител на Ѕвегор

Вековната традиција која етнолозите според богатството на маските и обичаите ја нарекуваат Пијанечко-Вевчани единствено во Ѕвегор се одржува на самиот ден Василица. Ако синоќа „Сурва“ ечеше во Делчево и во сите населени места во Пијанец, денес во Ѕвегор од рано ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во областа „Пијанец“ синоќа се прославуваше „Василица“ по древните обичаи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: