СМК: Спотот на Манчевски е историја на Македонија

Светскиот Македонски Конгрес го поддржува спотот на Милчо Манчевски и ги отфрла обвинувањата на ДПА како неосновани. Спотот на Милчо Манчевски не претставува “културна утопија на Македонците“, туку историја на Македонија.

“Македонија е постара од албанската историја. За тоа не се виновни Македонците, кои и покрај се, сметаат дека културата и историјата на Македонија не се ексклузивно право. Туку дел од културно-историскиот идентитет на сите балкански демоси како современи политички нации во чијашто основа е македонскиот етнос, независно од разликите во читањето на историјата од аспект на современата геопилитика, дури и независно од разликите меѓу современите литературни јазици како производ на современите политички нации“, се вели во соопштението од СМК.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 192 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СМК: Спотот на Манчевски е историја на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: