Аферата „Изгрев“ и вмешаноста на МПЦ - најматно и во декември

Вмешаноста на Македонската православна црква во аферата околу хипотеките за струшкиот хотел „Изгрев“ втор месец по ред е најматен настан во анкетата „Бистро - Матно“.

Во анкетата што ја спроведуваат Независната новинска агенција Макфакс и невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“ учествуваа 15 главни уредници на национални медиуми.

Според нив, најбистар настани во декември со седум гласа се сертификатите за добро корпоративно управување во 2008 година.

Најновите информации за аферата „Изгрев“ посочуваат дека МПЦ дала согласност за повеќе од еден кредит на браќата Миладинови и оти дел од парите се префрлени на нејзина сметка.

Одлука со која МПЦ се согласува „Изгрев“ да биде заложен кај измамената германска ЛХБ Банка за 4 милиони евра од февруари 2005 со печат на МПЦ и потпис на Димитар Белчовски, претставник на црквата, објави весникот „Вечер“. Црквата тврдеше дека нема врски со кредитите од германската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Oбвинитeлcтвoто во предиcтpaга ги поседувало снимките кои излегоа во јавноста за случајот „Рекет“, а дали тие ќе се користат како дoказ ќе одлучува Сyдcкиот ...
сите 412 | | | веќе видена

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 423 | | | веќе видена

Според развојот на настаните тешко е дека тие за една недела ќе седнат, а уште помалку да најдат компромис за законот, кој е еден од клучните за да добиеме ...
сите 279 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аферата „Изгрев“ и вмешаноста на МПЦ - најматно и во декември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: