Аферата „Изгрев“ и вмешаноста на МПЦ - најматно и во декември

Вмешаноста на Македонската православна црква во аферата околу хипотеките за струшкиот хотел „Изгрев“ втор месец по ред е најматен настан во анкетата „Бистро - Матно“.

Во анкетата што ја спроведуваат Независната новинска агенција Макфакс и невладината организација „Транспарентност - нулта корупција“ учествуваа 15 главни уредници на национални медиуми.

Според нив, најбистар настани во декември со седум гласа се сертификатите за добро корпоративно управување во 2008 година.

Најновите информации за аферата „Изгрев“ посочуваат дека МПЦ дала согласност за повеќе од еден кредит на браќата Миладинови и оти дел од парите се префрлени на нејзина сметка.

Одлука со која МПЦ се согласува „Изгрев“ да биде заложен кај измамената германска ЛХБ Банка за 4 милиони евра од февруари 2005 со печат на МПЦ и потпис на Димитар Белчовски, претставник на црквата, објави весникот „Вечер“. Црквата тврдеше дека нема врски со кредитите од германската ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот весник „То Вима“ информира дека Преспанскиот договор може да биде ратификуван во грчкиот парламент и со помалку од 151 пратеник, кои инаку му се ...
сите 592 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 108 | | | веќе видена

Рецепт за домашен црн леб. 500 гр црно брашно 1 лажичка шеќер 1 лажичка сол 1/2 свеж квасец 3 дл млака вода Разматете квасец во половина шолја млака вода, со ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аферата „Изгрев“ и вмешаноста на МПЦ - најматно и во декември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: