Култура - Вселенско патување во „Точка“

Астрографии од вселенски тела, галаксии, маглини, ѕвездени јата, од Сонцето, Месечината и од планетите од Сончевиот систем, се дел од изложбата на фотографии на припадниците на Скопското астрономско друштво, која ќе биде отворена вечерва во културниот центар „Точка“, од 20 часот. - Станува збор за несекојдневно вселенско патување преку шареноликите вселенски предели кое ќе биде збогатено и со звуци од т.н. вселенска диско -музика - велат организаторите на изложбата. Постановката ја сочинуваат 43 фотографии направени со најразлична опрема: од аналогни фотоапарати, фотографски објективи, аматерски и професионални телескопи, до дигитални фотоапарати и специјални астрокамери. Надополнување на целокупниот амбиент ќе биде и проекцијата на документарен филм кој ги прикажува најдобрите фотографии од светскиот вселенски телескоп „Хабл“.
| | веќе видена | слични

Останато

 Во оваа трета фаза, не учествуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Расправата ја следи Ивана Стојановска.  Нема барања за измени на амандманите, но има за ...
сите 442 | | | веќе видена

СДСМ со соопштение враќа на прес-конференцијата на Наум Стоилковски кој денеска побара оставка од министерот за надворешни работи, Никола Димитров. „Нема ...
сите 163 | | | веќе видена

Две најтешко повредени жени, од патниците во македонскиот автобус кој излета кај Лесковац, се борат за живот на Клиниката за анестезија и интензивна терапија ...
сите 359 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 83 | | | веќе видена

Снимката која ја вознемири јавноста покажува човек кој за малку не настрада од воз.Имено, на снимката може да се види како еден безгрижен минувач избегнува ...
сите 75 | | | веќе видена

 Тоа што со законот не се дозволи целосна амнестија за 27 април, а сепак опозициските  пратеници гласаа за законот, според дел од експертите говори за поделби ...
сите 184 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Вселенско патување во „Точка“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: