Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Кај Косана Николиќ-Мазнева, Наташа Стојмановска, Петар Есмеров, Иво Котевски, Маја Парнаџиева, Славче Трпески, Рухи Бакиу и Владимир Цветиновски, антикорупциската утврдила судир на интереси


Власта не се откажува од поставувањето свои луѓе во управните одбори на државните фондови и на јавните претпријатија

Антикорупциската комисија побара од осуммина функционери и службени лица да се откажат од истовремено членување во повеќе управни или надзорни одбори на јавни претпријатија, фондови, агенции или комисии. Кај Косана Николиќ-Мазнева, Наташа Стојмановска, Петар Есмеров, Иво Котевски, Маја Парнаџиева, Славче Трпески, Рухи Бакиу и Владимир Цветиновски Комисијата утврдила судир на интереси, односно кумулација на функции, што е спротивно на Законот за спречувањето на корупцијата. Функцијата пратеник е неспоива со која било друга функција или членство во какви било одбори - изјави вчера претседателката на Комисијата ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Во оваа трета фаза, не учествуваат пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Расправата ја следи Ивана Стојановска.  Нема барања за измени на амандманите, но има за ...
сите 440 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ предводено од Никола Груевски свесно го закочи интегративниот процес, Македонија стана изолирана држава од која побегнаа стотици илјади граѓани, ...
сите 164 | | | веќе видена

Две најтешко повредени жени, од патниците во македонскиот автобус кој излета кај Лесковац, се борат за живот на Клиниката за анестезија и интензивна терапија ...
сите 360 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 88 | | | веќе видена

Снимката која ја вознемири јавноста покажува човек кој за малку не настрада од воз.Имено, на снимката може да се види како еден безгрижен минувач избегнува ...
сите 75 | | | веќе видена

 Тоа што со законот не се дозволи целосна амнестија за 27 април, а сепак опозициските  пратеници гласаа за законот, според дел од експертите говори за поделби ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Државните функционери да се самоисфрлат од управните одбори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: